بهترین و بدترین فونت های انگلیسی

انتخاب فونت مناسب چه در وب‌سایت و چه در تبلیغات چاپی همیشه یکی از مسائل مهم بین طراحانه.
وقتی یک کاربر، صفحه سایتی رو باز می‌کنه، یک بروشور تبلیغاتی رو به دست می‌گیره و یا زیرنویس یک فیلم رو می‌خونه؛ یکی از اولین المان‌هایی که باهاش مواجه می‌شه فونت اون کاره.
عدم استفاده از یک فونت مناسب باعث می‌شه کاربر زودتر از زمانی که باید، از خوندن متن خسته شه.
یک فونت مناسب می‌تونه به جذب مخاطب خیلی کمک کنه. با من همراه باشید تا یه سری به بررسی و معرفی بهترین و بدترین فونت های انگلیسی بزنیم.

معیار های تشخیص یک فونت خوب:

 • گرینگ

  به فضای بین حروف و کاراکترهای یک کلمه، گرینگ میگن. اگر این فواصل خیلی کم باشن، کلمه ها خوانا نیستن و اگر بینشون بیش از اندازه فاصله باشه، نامیزون به چشم میان و دیگه کلمه محسوب نمیشن. با رعایت این معیار، با کاهش و یا افزایش ضخامت میشه همچنان همون نظم و دید خوب قبلی رو برقرار کرد.

بهترین فونت ها ازلحاظ گرینگ:

بهترین فونت ها ازلحاظ گرینگ

 • ثبات

  ثبات در فونت به این معنیه که تمامی حروف و کاراکترهای یک فونت یا تایپ فیس، به یک شکل و استایل باشن. مثلا  گردی و زاویه ی گوشه یک حرف با چنین فونتی باید با زاویه و گردی حرف دیگه همخونی داشته باشه.

  بهترین فونت ها از  لحاظ ثبات:

بهترین فونت ها ازلحاظ ثبات

 

 • تعادل

  تعادل به عنوان یکی از معیارهای تشخیص فونت خوب، به این معنیه که خطوط و نواحی ضخیم و نازک، سبک و سنگین و … باید طوری در کنار هم قرار بگیرن که حس تعادل در دو طرف و یا با و پایین حروف حس بشه. مثلا باید تعادل بین خط های ضخیم عمودی و منحنی های باریک افقی یک فونت حفظ بشه.

بهترین فونت ها از لحاظ تعادل:

بهترین فونت ها ازلحاظ تعادل

 • خوانایی

  فونت ها باید خوانایی بالا و مناسبی داشته باشن. اگر نشه یک فونت رو به سادگی خوند بیشتر نقش تصویر رو برای ما بازی میکنه تا نوشته! برای تست خوانایی یک فونت بهتره که انواع حروف و کلمه هارو با همون فونت امتحان کرد، برای این کار تغییر وزن و سایز رو هم فراموش نکنید.

بهترین فونت ها از لحاظ خوانایی:

بهترین فونت ها ازلحاظ خوانایی

معیار های تشخیص یک فونت بد:

 • تکراری

  بعضی از فونت ها و تایپ فیس ها به دلیل استفاده ی بسیار، تکراری به نظر میرسن به حدی که شاید دلمون نخواد که ببنیمشون چه برسه به این که بخوایم بخونیمشون! به عنوان مثال، فونت هایی که جز محبوبترین ها در دهه 40 تا 70 بودن، امروزه به دلیل تکراری بودن استفاده کمتری ازشون میشه.

بدترین فونت ها از لحاظ تکراری بودن:

بدترین فونت ها ازلحاظ تکرای

 • کسل کننده

فونت و تایپ فیس هایی وجود دارن که صرفا بدون داشتن هیچ گونه اشتباهی کسل کننده ان، چون هیچ نکته ی برجسته و متمایزی در این فونت ها وجود نداره. استفاده از این فونت ها نه تنها چیزی به طراحیتون اضافه نمیکنه، بلکه باعث میشه که برندتون ارتباط خوبی با مخاطبش برقرار نکنه که این یعنی فاجعه!

بدترین فونت ها از لحاظ کسل کننده بودن:

بدترین فونت ها ازلحاظ کسل کننده

 

 • نامتعادل

وقتی تعادل یک فونت رو میبینیم، درواقع داریم زیبایی اون رو حس میکنیم و برعکس. پس اگر وزن فونت و نحوه قرارگرفتن خط های نازک و ضخیم باعث بشه که فونت رو نامتعادل ببینیم، در اصل اون فونت از دید ما زیبا هم نیست! فراموش نکنین که فونت های نامتعادل بدترین دسته از فونت ها هستن، پس هیچ وقت ازشون استفاده نکنین.

بدترین فونت ها از لحاظ نامتعادل بودن:

بدترین فونت ها ازلحاظ نامتعادل

 

 • ناخوانایی

یکی از عوامل گذاشتن یک فونت تو دستهی بدترین ها از دید عموم، ناخوانا بودنه اون فونته. شلوغی و بی هدف بودن یک فونت از عوامل موثر در ناخواناییه اون فونته.

بدترین فونت ها از لحاظ ناخوانایی:

بدترین فونت ها ازلحاظ ناخوانایی

 

 

منبع: Dex.design

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *