رنگ سیاه:

(قدرتمند، مرموز، قدر، کلاسیک و زیبا)
همواره روی ذهن آدمی تاثیرگذار است. مشکی بیشتر مرتبط است با رمز و راز جادویی شب…

روانشناسی رنگ سیاه:

مشکی بیشتر مرتبط است با رمز و راز جادویی شب، عصاره ی نفوذناپذیری، پس از تاریکی و قدرت رنگ سیاه در بسیاری از انواع محصولات سطح بالا و مد روز دیده می شود.

black-night

 

در بعضی از فرهنگ ها این رنگ نماد عزاداری و سوگواری است، اما امروزه این رویکرد غم انگیز جای خود را به نگاهی مدرن داده است زیرا امروزه مردم این رنگ را با لیموزین سیاه رنگ، کت و شلوار مجلسی مشکی، گرانیت براق، چرم های گران قیمت و بسیاری از اجناس با قیمت گران می شناسند که به رنگ سیاه جاذبه ای بی بدیل می دهد.
رنگ مشکی قوی ترین، مقتدرترین و چشم نوازترین رنگ است و مصرف کننده رنگ این رنگ را به عنوان نمایشی ترین و گران ترین محصول می پندارد.

 

black-car-man-in-suit

به یاد داشته باشید مشکی هر کجا که باشد پیام قدرت را به همراه خواهد داشت، به همین سبب لباس ماموران ویژه ی امنیتی سیاه رنگ انتخاب می شوند.
هم چنین در محصولات مصرفی این به یک اصل تبدیل شده است که هرگاه صحبت از نیرو، پتانسیل، دوام و وزن هست، سیاه باید بیشتر از دیگر رنگ ها حضور داشته باشد.
این مسئله می تواند برای دستگاه یا تجهیزات یا هر محصول دیگر که نیاز به القای وزن به معنای سختی و دوام دارند، یک مزیت محسوب می شود.
اما به دلیل ارتباطی که سیاهی با وزن سنگین دارد نمایش یک قایق یا هواپیما به رنگ سیاه ایده ی خوبی نیست! زیرا حس غرق شدن یا سقوط را القا می کند.
ولی برعکس هواپیما و قایق، این رنگ برای نمایش اتومبیل ها و موتورسیکلت ها بسیار کاربردی است چون وزن در این محصولات نشان دهنده ی ایستایی آن ها رو زمین هستند و از حس واژگونی جلوگیری می کند.
این رنگ احساس سنگینی و عمق ایجاد می کند، به طوری که مردم فکر می کنند جعبه ی مشکی سنگین تر از جعبه سفید است. شما هم همین نظر را دارید؟

black-and-white-boxes

رنگ مشکی نور را جذب می کند پس فضا را کوچکتر نشان می دهد.
هم چنین این رنگ احساس قاطعیت، الزام و رسمیت را به وجود می آورد و یک حس ناشناخته و پر رمز و راز را به همراه دارد. یک پیراهن سیاه به همراه یک کراوات و کت سیاه، بدون شک ما را به یاد اعضای مافیا می اندازد.
هم چنین این رنگ نشان دهنده ی اقتدار است و داوران مسابقه ی فوتبال برای این که بتوانند در زمین قضاوت مقتدرانه داشته باشند، معمولا لباس های این رنگی می پوشند.
رنگ سیاه کمک می کند تا افراد توانایی بیشتری در تمرکز کردن داشته باشند. در تاریکی بهتر می توان بر عواطف و احساسات خود تمرکز کرد.
استفاده مداوم از مشکی باعث خستگی، افسردگی و دلسردی از فعالیت و زندگی می شود و ترس و نا امیدی را به همراه خواهد داشت.
به هر روی، سیاهی با سفیدی یک تضاد تمام عیار دارند در نتیجه استفاده از آن ها برای نشان دادن متضاد ها بسیار کامل و به جاست. سیاه و سفید کلاسیک ترین و نمادین ترین ترکیب رنگی محسوب می شوند که قدرت و شفافیت را به همراه نیرو و پاکی نشان می دهند.

black-room

خصوصیات فردی که به رنگ سیاه علاقه دارد:

کسانی که رنگ سیاه را دوست دارند، افرادی کمال طلب، پر رمز و راز و شیک پوش هستند. این افراد گاه خسته و افسرده اند و از وضعیت موجود راضی نیستند.
افرادی که به رنگ مشکی علاقه دارند، حتی زمانی که در بین جمع زیادی از دوستان و آشنایان هستند، احساس تنهایی می کنند. آن ها افکاری فلسفی دارند و دوست دارند تنها باشند.
این افراد معمولا از پنهان کردن امور و مخفی نگه داشتن اطلاعات لذت می برند، هرچند ممکن است این اطلاعات بی اهمیت باشند.

 

panda-black-white

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *