روانشناسی اشکال هندسی در طراحی لوگو

شاید تا به حال به این فکر کرده باشید که آیا اشکال هندسی مختلف در طراحی لوگو ها مفهموم ویژه ای به همراه دارند؟
یا این که کدام شکل هندسی برای کسب و کار شما بیشترین بازده را خواهد داشت؟
شکل‌ها از جمله ضروری‌ترین عناصر در طراحی هستند. اشکال می‌توانند به عنوان اجزای یک ترکیب بصری و همچنین ابزاری برای سازماندهی محتوا استفاده شوند.
طراحان گرافیک اغلب با المان‌های ساده و معنادار مانند لوگوها و آیکون‌ها سروکار دارند. یک لوگوی قدرتمند باید بتواند پیام درست برند را انتقال دهد و در واقع صدای آن برند باشد. اگر شکل‌های به کار رفته در یک لوگو به درستی انتخاب شوند آن لوگو می‌تواند پیام مورد نظر صاحبان برند را بدون استفاده از کلمات منتقل کند. به عنوان مثال، برای طراحی لوگوی یک شرکت مالی یکی از رویکردها انتقال حس اعتماد و تعادل است. اما چه شکل هندسی ای بهر می تواند این حس را منتقل کند؟
اگر به این موضوع علاقه مند هستید و برای گرفتن پاسخ تمام این پرسش ها این مقاله را دنبال کنید.

 

psychology of geometric shapes in logo design

 • دایره

  دایره و حلقه ها بیانگر یک پیام عاطفی مثبت هستند، همچنین باعث تقویت حس اجتماعی، علاقه و وحدت می شوند که به همین دلیل با ایده ازدواج ارتباط دارد و شکل حلقه ازدواج را یاداوری می کنند و نماد عشق را رقم می زنند.
  دایره نسبت به سایر اشکال هندسی دارای شکلی نرم تر و روان تر است و استفاده از آن در طراحی ها این حس را به ذهن مخاطب القا می کند که رساننده پیام مهمی هستند.
  چند نمونه از لوگوهای طراحی شده به شکل دایره:

  circle logos

 • مربع

  مربع ها تعادل و استحکام را به وجود می آورند و قدرت و کارایی را در طراحی ها نمایش می دهند. این نوع اشکال هندسی نشانگر امنیت نیز هستند و به مخاطبان اعتماد و اطمینان القا می کنند.
  بسیاری از مربع ها و مستطیل ها را در دنیای واقعی خود از جمله دیوارها، اتاق ها، کتاب ها، ساختمان ها و بسیاری از موارد روزمره را در اطرافمان همه روزه می بینیم که در ما حس اقتدار و اعتماد را ایجاد می کنند.
  چند نمونه از لوگوهای طراحی شده به شکل مربع:

  square logos

 • مثلث

  مثلث ها عناصر رمز و راز را در کنار قدرت دارند. این نوع اشکال هندسی اغلب در برندهای حقوقی، مذهبی و حتی علمی و تخیلی کاربرد دارند.
  مثلث نوعی شکل هندسی پر انرژی و جنباننده است که همیشه با جهت همراه می باشد.
  بهتر است در به کارگیری این شکل برای طراحی ها کمی مراقب باشید، زیرا به همان اندازه که یک مثلث می تواند نماد پایداری و توازن باشد، به همان میزان نیز بیانگر خطر و ریسک و هیجانات است.
  چند نمونه از لوگوهای طراحی شده به شکل مثلث:

  triangels logos

 • مارپیچ

  این نوع اشکال هندسی  را ما هر از گاهی در طبیعت می بینیم، برای مثال در صدف‌ها و برخی گل‌ها. به همین دلیل اغلب با چرخه زندگی و رشد مرتبط هستند.
  همچنین مارپیچ ها بیانگر دانش و ذکاوت می باشند و در طراحی ها برای نشان دادن خلاقیت و ذهنی نو به کار می روند.
  چند نمونه از لوگوهای طراحی شده به شکل مارپیچ:
  spiral logos

 • خطوط افقی

  خطوط افقی خاصیت آرامش دهنده دارند و باعث افزایش اعتماد مخاطبان می شوند و گاهی برای مقابله با پرخاشگری ها بسایر سومدند هستند. همچنین این خطوط احساس حرکت در طول زمان را نیز القا می کنند.
  بهترین کاربرد این خطوط در فناوری و عناصر مربوط به آینده و آینده نگری است.
  چند نمونه از لوگوهای طراحی شده به شکل خطوط افقی:

  horizental line logos

 • خطوط عمودی

این خطوط بیانگر پایداری و قدرت هستند و پیشرفت را تداعی می کنند. همچنین نمایشگر ثبات و پایداری هستند به ویژه هنگامی که ضخیم تر باشند. این خطوط گاهی نشان سلطه و حاکمیت هستند.
چند نمونه از لوگوهای طراحی شده به شکل مثلث:

 

vertical line logos

منبع: tailorbrands

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *